پسته یکی از محبوب ترین آجیل ها در بین ما ایرانی ها میباشد که به علت داشتن مواد مغذی زیادی در خود، بسیار حائز اهمیت میباشد. به طور کلی انواع پسته به دو گروه گرد و دراز تقسیم میشود. بااینکه پسته دارای کالری غذایی زیادی میباشد اما مصرف آن در مقدار معمول باعث چاقی و اضافه وزن نمیشود. از خواص درمانی پسته میتوان به تاثیر آن در کاهش فشارخون اشاره کرد. ادامه مطلب را با دقتی بیشتر مطالعه کنید تا به خوبی با این موضوع آشنا شوید.

خواص دارویی پسته:

پسته به علت داشتن مواد مغذی زیادی از جمله ویتامینها، پروتئین، فیبر، سدیم، پتاسیم و …. دارای خواص درمانی زیادی میباشد که اکنون برخی از آنها را مورد بررسی قرار میدهیم.

جلوگیری از بیماریهای چشم: پسته دارای لوتئین و زیگزانتین میباشد که کاروتنوئیدهای موجود در شبکیه ی چشم هستند. با مصرف پسته و جذب این دو ماده در بدن احتمال ابتلا به بیماریهای مربوط به چشم مانند، آب مروارید و… کاهش مییابد.

پیشگیری از بیماریهای قلبی: مصرف پسته باعث کاهش سطح کلسترول بد (LDL ) در بدن میشود. به همین دلیل پسته در پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی تاثیر چشم گیری دارد.

کنترل وزن: پسته یکی از میان وعده هایی است که به کنترل و حفظ وزن کمک میکند. به دلیل اینکه بعد از مصرف پسته احساس سیری در فرد ایجاد میشود، احساس گرسنگی در بین وعده های غذایی از بین میرود.

تقویت قوای جنسی: پسته به دلیل داشتن پروتئین های غیر ضروری از جمله آرژنین میتواند به تقویت قوای جنسی کمک کند و همچنین مصرف پسته میتواند به بهبود بعضی از بیماریها و اختلالات دستگاه تناسلی کمک کند. به طور مثال مصرف پسته تاثیر بسزایی در بهبود اختلال نعوض (ED) در مردان دارد.

کمک به بهبود دیابت: جدیدا در آزمایشهایی بر روی خواص درمانی پسته ثابت شده است که مصرف پسته به طور منظم میتواند تاثیر مناسبی در کنترل قندخون داشته باشد. به دلیل تاثیر مثبتی که مصرف پسته بر روی نسبت کلسترول خوب به بد میگذارد، باعث پیشگری از بسیاری از بیماری های قلبی و عروقی و دیابت میشود.

کمک به دستگاه گوارش: همانطور که گفتیم پسته دارای مواد معدنی و مواد مغذی زیادی میباشد. یکی ازین مواد معدنی فیبر میباشد که فیبر، نقش بسزایی را در کمک به هضم غذا در دستگاه گوارش ایفا میکند. همینطور میتوان گفت مصرف پسته به جلوگیری از یبوست یا بهبود آن کمک میکند.

جلوگیری از کم خونی: پسته به علت داشتن آهن و ویتامین هایی مانند E، B6و B1 در کنترل و پیشگری از بیماری کم خونی نقش چشم گیری دارد. همچنین مصرف پسته به دختران و پسران در سن بلوغ پیشنهاد میشود.

ازدیگر خواص درمانی پسته میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش استرس
  • کمک به سیستم عصبی بدن
  • کمک به سلامت و شادابی پوست
  • تقویت سیستم ایمنی بدن
  • و…

مضرات پسته:

همانطور که میدانیم همه ی مواد غذایی دارای فواید و مضرات مخصوص به خود هستند و پسته نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما در بررسی یک ماده ی غذایی باید تمام جوانب آن را در نظر گرفت و سپس به مصرف آن پرداخت. در بررسی فواید و مضرات پسته، پی میبریم که فواید پسته بسیار بیشتر از مضرات آن بوده و بهتر است که از آنها غافل نشویم.

  • مصرف پسته در بعضی از افراد میتواند موجب آلرژی و یا خارش بعضی از قسمت های بدن شود.
  • مصرف بیش از حد پسته باعث چاقی و افزایش فشارخون و …. میشود.
  • خوردن پسته به افرادی که دارای نارسایی های کبد میباشند توصیه نمیشود.

کلام آخر:

در این مطلب به بررسی خواص درمانی پسته پرداختیم و پی بردیم که پسته دارای مواد معدنی و مغذی فراوانی میباشد که خواص بسیار زیادی برای بدن دارند. اما هر ماده ی غذایی باید در حد و اندازه خود مصرف شود تا مضرات آن به بدن ما آسیب نرساند.